V katastru mají nemovitosti zapsán cenový údaj, tj. poslední cenu, za kterou nemovitost změnila majitele. Cenové údaje jsou evidovány u nemovitostí, které byly nabyty na základě kupní smlouvy nebo v dražbě. Najdete tam tedy ceny, za které byly prodány domy ve vaší ulici či blízkém okolí. Na první pohled je katastr jednoduchý způsob, jak odhadnout cenu nemovitosti, ale má svá úskalí. Je potřeba dostatečný vzorek porovnávaných nemovitostí, což zejména v menších městech může být problém. Zároveň sousedův dům nemusí mít nutně stejnou cenu jako ten váš. Velkou roli můžou hrát i malé detaily jako třeba to, že jeho dům nemá garáž, zatímco váš ano. Trh se také rychle mění a i několik měsíců staré údaje nemusí být nutně aktuální. K cenám v katastru je tedy potřeba přistupovat s celkovou znalostí trhu a současného dění na něm.
Na internetu také existují různé automatické kalkulačky pro výpočet ceny nemovitosti online. Ty využívají data z veřejné inzerce nemovitostí, data z katastrálního úřadu, případně kombinace obojího. I když se v poslední době různé internetové start-upy snaží o “digitalizaci” odhadů nemovitostí, ceny takto vygenerované jsou pouze orientační. Např. technický stav bytu, výtah a jeho umístění na patře nebo v mezipatře, orientace bytu vůči světovým stranám, výhledy z oken, dispozice bytu, velikost oken, úroveň společných prostor domu atp. jsou parametry, které vstupují do výsledné ceny a žádný plnohodnotný online nástroj je nedokáže pokrýt.
Přesnou odhadní cenu nemovitosti dokáže vypočítat jenom zkušený člověk. Stanovit správnou tržní cenu je umění, která přichází se zkušenostmi, znalostí dané lokality, preferencí kupujících atd. Naštěstí si dnes můžete zadat ocenění nemovitosti online zdarma (tzn. tržní analýzu).
Stanovit správnou prodejní cenu je umění, které přichází se zkušenostmi a schopnostmi prodejce a jeho znalostí dané lokality a preferencí kupujících.